Ruszyła kampania społeczna Zapisz Dobro!

Każdy, kto chciałby porozmawiać z prawnikiem i dowiedzieć się, jak napisać testament, może to zrobić, dzwoniąc na infolinię testamentową. Przez najbliższe dwa tygodnie, pod numerem telefonu 500-857-074, dyżurują prawnicy specjalizujący się w prawie spadkowym. Infolinia działa w ramach rozpoczynającej się dzisiaj (15.03) kampanii społecznej “Zapisz Dobro”. Jej celem jest zachęcenie Polaków do uwzględnienia w testamentach fundacji i stowarzyszeń.

Jak tłumaczy prezes Fundacji Otwarte Forum – organizatora kampanii – charytatywny zapis testamentowy to piękny gest, dzięki któremu organizacje pozarządowe mogą planować swoją działalność w przyszłości. Ewelina Szeratics, która od lat edukuje Polaków w dziedzinie testamentów wyjaśnia, że “po tym, jak w testamencie uwzględnimy najbliższych członków rodziny oraz przyjaciół, możemy rozważyć symboliczny zapis na zaprzyjaźnioną fundację lub stowarzyszenie. Kwota, która nam wydaje się niewielka, może okazać się bardzo pomocna w działaniach podejmowanych przez organizacje pozarządowe”.

Tak stało się w przypadku Fundacji Ronalda McDonalda, dzięki której w Polsce, przy szpitalach pediatrycznych, powstają domy dla rodziców dzieci - pacjentów szpitali. Kilka lat temu Fundacjazostała uwzględniona w testamencie przez polską emigrantkę z USA p. Lucię Velic. “Podczas jednej ze swoich ostatnich wizyt w Polsce, p. Velic odwiedziła nas i zobaczyła, jak działamy. Po jej śmierci dowiedzieliśmy się, że przekazała nam w swoim testamencie 150 tysięcy dolarów.Był rok 2016 i właśnie ruszały formalne przygotowania do budowy drugiego polskiego Domu Ronalda McDonalda w Warszawie przy Szpitalu Pediatrycznym WUM. Ta kwota była pierwszą darowizną, która trafiła na poczet budowy. Nazwisko Pani Velic z dumą umieściliśmy w Domu jako pierwsze wśród donatorów tego niezwykłego miejsca. Czujemy ogromną wdzięczność, mamy poczucie, że połączyła nas wartość naszej misji „Aby rodzina mogła być razem" - tłumaczy prezes zarządu Fundacji Katarzyna Nowakowska.

Kim są ludzie, uwzględniający w testamentach fundacje i stowarzyszenia? To zazwyczaj osoby, które już za życia wspierają jakąś organizację albo poprzez 1%, darowiznę albo działając jako wolontariusz. Osoby takie dobrze wiedzą, że każda, nawet najmniejsza kwota robi różnicę i może oznaczać być albo nie być dla istoty potrzebującej wsparcia. Jedną z takich osób jest p. Maria spod Warszawy, która jak mówi, napisała testament “powoli, z rozmysłem, póki umysł mam jasny, po wielu spokojnych rozmowach z synem i córką. Napisałam testament, aby moje dzieci z kochającego się rodzeństwa nie stały się zaciekłymi wrogami walczącymi ze sobą o ściany, rzeczy i monety”. Pani Maria tłumaczy, że nie cały swój dorobek przekazała dzieciom. “Oboje szanują mój przekaz: nie wszystko Wam się należy! Przez ponad 30 lat badałam finanse setek firm, ale to nie liczby, tylko nauka – eliksir życia i motor rozwoju była dla mnie najważniejsza. Dlatego 10 proc. swoich środków pieniężnych zapisałam w testamencie na rozwój polskiej nauki”.

Partnerem kampanii społecznej “Zapisz Dobro” jest kancelaria prawno-podatkowa GWW.